Brazilian Jiujitsu

“Jujutsu” kelime anlamı olarak nazik, kibar yol veya yöntem anlamına gelir.

Jujutsu, Jiujitsu, Jiu-jitsu, Jujitsu  gibi yazılım farkları Japon harflerinin latin harflerine tercümesi sonucudur ve hepsi doğrudur.

Ama genel olarak “Jujutsu” denildiğinde selfdefense tekniklerini içeren Japon savunma sanatları akla gelir.

Jiujitsu (Brazilian Jiujitsu) ise “judo” orjinli bir grappling sporudur.

“Jiujitsu” yine Japonya kökenli bir spor olmasına rağmen “Brazilian Jiujitsu” olarak bilinir ve bu şekilde ünlenmiştir. Her şey ünlü Judo ustası Mitsuyo Maeda’ nın 1921 yılında Brezilya’ da küçük bir Judo okulu açması ile başlamıştır. Brazilian Jiujitsu’ nun ilk hocaları aslında Judo ustalarıdır. Judo’ nun olimpik bir branş olması ile kuralları yıllar içerisinde değişiklikler göstermiş ve günümüzdeki halini almıştır. Öte yandan Brezilya’ da çalışılan Judo ise, ordaki “Vale Tudo” yani Portekizce her şey serbest manasına gelen kuralsız dövüşlerde kendini ispatlamış ve “UFC” tarihinin de başlangıcı olmuştur. Brazilian Jiujitsu’ nun ilk ve en öenmli isimlerinden biri olan Royce Gracie diğer tüm mücadele sporu branşlarından gelen rakiplerini yenmiş ve tarihe geçen şu sözü söylemiştir; “Siz müsabaka kazanmak için antrenman yapıyorsunuz, biz ise kavgayı kazanmak için.”

Jiujitsu, daha çok pes ettirmeye yönelik oyun yapısı ile ve yerde mücadeleye önem vermesi ile diğer branşlardan ayrılır. Jiujitsu maçları “gi” ve “no-gi” olarak yapılır. Gi ile yapılan maçlar görüntü itibari ile judoya, no-gi maçları ise güreşe benzer.

Samuraylardan gelen “yaşam” ve “ölüm” kavramları Jiujitsu’da pes ederek ve pes ettirerek sembolize edilmiştir. Jiujitsu antrenmanları size ve çocuklarımıza hem sağlıklı, hem de kuvvetli bir beden kazandırır. Sağlam bir karakter ve ruh hali edinmenizi sağlar.