Geçmişte bazı savaşçılar akupunkturcuların kullandığı Akupüresür noktalara vurarak dövüşürlerdi. Ünlü bir kılıç ustası, rakibinin ona bu şekilde saldırdığı bir düelloda, ölümcül derecede yaralanmıştı. Sonra kılıç ustası gezgin olmaya karar verdi ve dövüş yaşamından elini eteğini çekti. Yıllar sonra rakibi onu buldu ve tekrar düello yapmaya davet etti. Dövüştüler. İlk bir kaç darbeden sonra rakibi şaşkınlıkla bir kaç adım geri attı. Kılıç ustası gülümseyerek şunları söyledi;” Yirmi yıldır zayıf noktalarımı değiştirmek için eğittim kendimi.” Bunu gerçekleştirerek sonunda zafere ulaşabilmişti.

Ruhsallık; manevi gelişme, bir iç iyileşme sürecidir. Geçmişin yaralarını tümüyle keşfedip iyileştiremediğimiz sürece, kendini geliştirme yolunda en büyük engeller halini alabilirler. Bu iş yılarca sürebilir,ancak bunu başarmak zorundayız.

Çoğu kez öteki insanlar-düşmanlar yaralar bizi. Bu, görünmez incelikte bir şeydir. Düşmanlarımız sokaktaki diğer insanlar olabildiği gibi bize çok yakın insanlar da olabilir.

Bu insanlardan uzaklaşır ve uygulamamızda başarıya ulaşırsak, onlar artık yaşamlarımıza tekrar girme şansını kaybedeceklerdir. Bu nasıl olabilir? Öncelikle bizi savunmasız ve zayıf hale getiren şeyleri değiştirerek.