Kenjutsu, Japon kılıçlarının (Katana, Tachi, Kodachi, O Dachi, Tanto, vb. silahların) kullanılmasını öğreten bir savaş sanatıdır. Samuray sadece kılıç kullanmayı değil, kılıçla beraber birçok silahı kullanmayı da öğrenirdi. Kenjutsu, genelde partnerle çalışılan formlardan oluşan bir idman yapısına sahiptir. Kata adı verilen önceden düzenlenmiş hareket dizileri yardımıyla teknikler öğretilir. Solo olarak veya daha fazla kişiyle yapılan kata çeşitlerine sahiptir. Birden fazla kişiyle yapılan katalara 'Kenşi Kata' denir.

Kenjutsu öğrenen kişiye Kenşi adı verilir

Kenjutsu'da asıl önemli olan; çalışılan Koryu'nun (eski Ryu) öğrencilerine Japon kılıcıyla ne çeşit klasik silahlara karşı eğitim verdiğidir. Bu nedenle Kenjutsu, bütün klasik Japon kılıç okulu öğretisinin önemli bir yüzüdür. Kenjutsu'da kuşak renkleri yoktur. Bunun yerine kuşakların deşi, renşi, kyoşi ve hanşi gibi ünvanları vardır. Günümüzde birçok Koryu okulları öğretilerinin bir parçası olan Kenjutsu eğitimi vermeye devam etmektedir ve bazıları, çok az bir miktar da olsa iyiye gitmektedir. Yagyu Shinkage Ryu, Kashima Shinto Ryu, Kashima Shin Ryu, Kashima Shinden Jikishinkage Ryu ve Hyoho Niten Ichi Ryu gibi ünlü Ryu'lardan bazıları hala varlıklarını sürdürmektedirler ve dünyanın farklı yerlerindeki dojolarda eğitimleri verilmeye ve öğretileri yaşatılmaya devam edilmektedir.

Bu Ryu'lardan bazılarının ortaya çıkışı Tokugava Shogun'luğunun ilk yıllarına kadar dayanır. Maniwa Nen Ryu gibi bazı Ryu'ların ilk bulunduğu zamanlar 14. yy.'a kadar gerileyebilir. Bu Ryu'lara örnek olarak gösterilebileceklerden bazılarının isimleri ve bulunduğu tarihler şöyledir: Tatsumi Ryu (1504-1521) ve Kashima Shin Ryu (~1450). Tarih boyunca Japonlar kılıcın önemini kavradıkça kılıç kullanımı da gelişmiştir ve binlerce farklı Ryu ortaya çıkmıştır. Öyle ki; bir insan yaşamı süresince tüm Ryuları öğrenmeye çalışsa, tamamını öğrenmeye ömrü yetmez.